שבוע שעבר קראתי טקסט שכל כך השפיע עלי, שהחלטתי שלשים לינק שלו בסוף המייל זה לא מספיק, הניוזלטר היום יוקדש לתרגום שלו. במסמך שמצאתי ברשת, מישהו תרגם טקסט שמיוחס לדוקטור קלריסה פינקולה, הפסיכואנליטיקאית שכתבה את ״רצות עם זאבים״. אסטס נשאלה על ידי הבנות שלה:״איך בוחרים בן זוג?״ ובאופן טבעי לכותבת, היא החליטה בתגובה לנסח עבורן מסמך הנחיות. 

תרגמתי את המסמך בלשון נקבה, אך הוא מתייחס לשני המינים:  איך לבחור בן זוג לחיים? 

 1. בחרי מישהו כאילו היית עיוורת. עצמי את עינייך וראי מה את יכולה להרגיש על אותו אדם, על אדיבותו, נאמנותו, תובנותיו, מסירותו והיכולת שלו להיות איכפתי כלפיך ולטפל בעצמי כישות עצמאית. כאשר זה נוגע למושא אהבתינו, זה יותר חשוב מה אנחנו רואות בעיניים עצומות. 
 2. בחרי מישהו שיש לו את היכולת ללמוד. אלו שלא יכולים ללמוד הם חסרי סבלנות. בחרי אדם שסקרן כלפי העולם וכלפי בני האדם, אדם שתמיד לומד ומתפתח. 
 3. בחרי מישהו שמוכן להיות גם חזק וגם רגיש. בחרי מישהו שיש לו את כוחותיו של העץ: הגמיש ברוחות ולא נשבר על ידן. בחרי אדם שיש לו את היכולת לראות ולהיות ער לדברים מסביבו. 
 4. בחרי מישהו שכשאת פוגעת בו, הוא מרגיש כאב, והוא מוכן להראות אותו, וגם הפוך: כשהוא פוגע בך, הוא רואה את הכאב שלך ומצטער. 
 5. בחרי מישהו שיש לו אש פנימית: לבנות, לצייר, לכתוב או למדוט. אש כלפי משהו שהוא אוהב. בחרי מישהו שנמצא במסע שלו ורואה אותך כשותפה למסע. בחרי מישהו שמסוגל להיות גם ממוזג איתך וגם נפרד ממך, שהקשר ביניכם יכול להחזיק מעמד במרחק מבלי להישבר. 
 6. בחרי מישהו שיש לו תשוקות מסוימות שדומות לשלך. מערכת יחסים נועדה כדי שניצור זכרונות ביחד. 
 7. בחרי מישהו שיש לו ערכים דומים לשלך לגבי גידול ילדים, לגבי משפחה, לגבי שורשים ולגבי תפקידי הגבר, האישה, הכסף והדת. כל אלו יעזרו לצמצם את החיכוך במערכת יחסים שלכם. במידה וישנם הבדלים, כדאי לעבוד עליהם לפני שנכנסים למחויבות ארוכת טווח. 
 8. בחרי מישהו שיש לו חמלה, שיודע להקשיב, שמסכים להשקיע בך זמן. 
 9. בחרי מישהו שיכול לצחוק על עצמו ושיודע איך להפסיק וויכוח באמצע משפט. 
 10. בחרי מישהו שיכול להעלים עין לגבי חלק מחולשותייך, יודע לקבל את אלו שהוא יכול לחיות איתן. זה חשוב במיוחד בגלל שדברים מסוימים שנראים לנו חמודים ומקסימים בתחילת קשר, יכולים להוציא אדם משפיותו בהמשך שלו. דברים מסוימים במערכת יחסים הם פשוט בלתי מתקבלים על הדעת ואין לקבל אותם(!): התעללות, כל סוג של אלימות, התמכרות לאלכוהול ולסמים, פעילות קרימינלית, הימורים, כל דבר שלא מאפשר לאדם להיות נוכח. גם אין לקבל ולהסכים לחיות עם אדם שלא יודע להגיד את האמת, שלא יודע לתת, שלא יודע לתמוך בך גם אחרי שטעית. התפשרות על כל אחד מאלו לאורך זמן לא תאפשר קרקע פוריה לזוגיות בריאה. 
 11. בחרי מישהו שיכול להיות חבר טוב שלך, לא רק מאהב. האם את מוכנה לעשות עבור בן זוג מה שאת מוכנה לעשות עבור חברות שלך? האם את מוכנה לשבת ולהקשיב למחשבותיו ולנושאים האהובים עליו? הוא יכול לעשות אותו דבר בשבילך? 
 12. החשוב ביותר- ודאי שכשאת בוחרת- את בוחרת מישהו שהופך את חייך לגדולים יותר, ולא קטנים יותר. זה כבר יראה לך כל מה שאת צריכה לדעת. 


הטקסט הזה גרם לי להעריך עוד יותר את מה שיש לי ואני מקדישה אותו לאלון בן זוגי. אשמח לקרוא איפה הוא פוגש אתכם. מתחברים לכל הסעיפים? לאחד במיוחד? מתחבר למערכת יחסים בחייכם? 


שיהיה אחלה סופשבוע, נרקיס. Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash