לפני כמה שנים פגשתי ידיד שלי בבית קפה, הוא לבש ג׳ינס וטישירט ודיברנו על אה ודה. אחרי שעה בערך הוא הציץ בשעון, נלחץ ואמר:

״אני חייב ללכת יש לי פגישה עם משקיעים ב12.״ 

״אבל עכשיו רק 10״ 

״אני צריך לעבור בבית להחליף בגדים לפני הפגישה.״ 

״בשבילי אתה לא מתלבש יפה, אה?״ שאלתי בצחוק

אבל הוא בחר לענות לי ברצינות:״אני משקיע בלבוש ובגינונים לפי הכיוון של הכסף, אם הכסף נכנס אלי מכיוון האדם שעומד מולי, אני צריך להתלבש ולהתנהג בהתאם.״ ציחקקנו ונפרדנו לשלום. 

יצא לי להתבונן לא מעט על דינמיקות של יחסי הכוחות בעולם העבודה: 

אדם אחד נמצא בצד שמשלם, ה״משקיע״ או ה״לקוח״, בעל המאה שהוא גם בעל הדעה: ולכן יתר האנשים מחפשים את האישור שלו בתוך החדר, מנסים להתחבב עליו ורוקדים לפי החליל שלו. 

בעל הכוח בשלב מסוים מתרגל לעמדה הזאת ומתחיל להתנהג בהתאם: חלק הופכים להיות יותר אגרסיביים, פחות רואים את האחר, ולהניח שהצדק נמצא אוטומטית אצלהם. זה בדרך כלל לא נובע מכוונה רעה, זה פשוט טבע האדם: אנחנו כל כך מושפעים מהסביבה שלנו, עד שאם באופן יומיומי משקפים לנו שהכוח הוא שלנו, אנחנו בשלב מסוים נאמין לזה. 

יש משהו מאוד מתעתע ביחסי כוחות: בפועל המציאות היא כמו גלגל- החיץ שמצביע אצל מי נמצא הכוח בחדר כל הזמן מסתובב- אבל רובינו לא מצליחים לראות את זה, לרוב האופן בו הכרנו את הבנאדם הוא שיקבע את איך שאנחנו נמשיך לתפוס אותו. 

כשהייתי בשבוע 40 בהריון הלכתי לבדיקה באיכילוב, והרופאה התורנית הייתה המפקדת שלי מהצבא. לא ראיתי אותה מאז השירות, 15 שנים!  במהלך הבדיקה, למרות שהיא היתה נחמדה אלי, שמתי לב שאני מרגישה מתוחה: לא נעים לי להגיד לא על ההצעות שלה, אני מנסה להראות שאני מבינה דברים, אני מתנהגת כמו…חיילת. 

על רובינו יחסי כוחות עובדים. מול בוס בעבודה, מול מנחה בסדנא, מול מפקד בצבא, מול דמות מוכרת בתעשייה בה אנחנו עובדים... 

אז מעבר ללהזכיר לעצמינו, לא משנה באיזה צד של השולחן אנחנו יושבים,  שמדובר בתעתוע- חשוב במיוחד שכשאנחנו בעמדת הכוח נבין את האחריות שלנו: למילים ולפעולות שלנו יש השפעה עצומה על האנשים שאנחנו באים איתם במגע. 

אנחנו נמצאים בימים נפיצים במיוחד בכל מה שקשור ביחסי כוחות בשדה של סדנאות וטיפולי המיניות בארץ ובעולם: הרבה סיפורים שהיו מתחת לפני השטח מבעבעים החוצה ומבקשים מענה, נדרשת עכשיו הקשבה, הכרה בפגיעות שנעשו והמון ענווה, ואחריה יהיה צורך בשינויים  אמיתיים בשטח. אחד הדברים שהכי עוזרים לי להבין את פערי התפיסות של מה שקרה בחדר זה לזכור את המשקל של יחסי הכוחות- למרות שמדובר בתעתוע- מדובר בגורם אמיתי ואנחנו חייבים לקחת אותו בחשבון. 

למי שרוצה לקרוא עוד ולהבין על מה מדובר, בואו למשחקות באש, אבל תהיו עדינים, כי נפיץ במיוחד עכשיו.

שיהיה אחלה סופשבוע, נרקיס. 

Photo by Syed F Hashemi on Unsplash