מה הדבר הכי חשוב שלמדת בשנה האחרונה?

אתמול העברתי הרצאה למחלימי סרטן צעירים שרוצים לחזור למעגל העבודה. 

כשארגון חלעסרטן הזמין אותי להעביר הרצאה, הדבר הראשון שחשבתי זה שבא לי להיות זאת שעוברת אצלהם הרצאה. אדם שרק החלים מסרטן והוא בעל תושייה מספקת כדי להשתתף בקורס שיתמוך בו מקצועית, הוא אדם שאני מאוד מעוניינת ללמוד ממנו. 

אז הפעם פתחתי את ההרצאה הרגילה שלי באופן שונה: ביקשתי שנעשה סבב בו כל אחד אומר את השם שלו ואת הדבר הכי חשוב שהוא למד בשנה האחרונה. 

חלק מהתשובות חזרו על עצמן, לכן קיבצתי אותן ל4 קטגוריות המרכזיות: 


1. צריך לחיות כל יום ביומו- ״תיכננתי לפרטי פרטים את החיים שלי מגיל 8-30. למדתי שיעדים ומטרות הם חשובים אבל הם חייבים להיות גמישים״. כדאי לאמץ גמישות מחשבתית ולהבין שהכל כל הזמן משתנה: הדעות שלנו, הרגשות שלנו, המחשבות שלנו.  

2. לשחרר שליטה- בחיים אין לנו שליטה על כלום חוץ מעל דבר אחד: מהי הגישה שאנחנו נוקטים כלפי הדברים שקורים לנו. זה מה שקובע הכל,  יש לנו זכות גדולה לבחור איך נגיב. 

3.אין סיבה מעשית לפחד מכישלון. מקסימום יגידו לי לא, או שלא יילך בפעמים הראשונות, אז לא. אעבור הלאה. עדיף לחיות והימנעות היא אינה חיים.  

4. לשים יותר את הצרכים שלי במרכז ולהנות מהדברים הקטנים: פחות לרצות אחרים, יותר להיות קשובים ונאמנים לצרכים שלנו. מותר להוריד הילוך, רצוי להעריך את הדברים הפשוטים וכדאי בהקדם האפשרי לשחרר את הנטייה שלנו כל הזמן להעביר ביקורת.

 

קיבלתי השראה מהתשובות שלהם, אז הנחתי את אותה שאלה גם בקבוצת הפייסבוק שלי, ״משחקות באש״. להפתעתי הפוסט הגיע ל70% מהקבוצה, ייתכן והחשיפה הכי גבוהה שיכולה להיות לפוסט בקבוצה שלנו. כנראה שהאלגוריתם של פייסבוק יודע שאפשר לקבל הרבה יותר ערך אם ״מדברים״ פחות ושואלים יותר. 


תוך כדי שקראתי את התשובות בהתרגשות רבה, הבנתי שמצאתי שאלה! זה בכלל לא טריוויאלי למצוא שאלה בימים כאלו. רוב השאלות שאני מוצאת את עצמי בימים אלו שואלת וגם נשאלת הן גרסאות שונות של: התחסנת? ולמי אתה מצביע? שאלה חדשה היא שיחות חדשות, היא חיבורים חדשים, היא תובנות חדשות. 


אז אם בא לך לענות עליה, אני אשמח לקרוא גם אותך במייל חוזר: מה הדבר הכי חשוב שלמדת בשנה האחרונה? 


שיהיה אחלה סופשבוע, תודה לכל מי ששלח לי תשובות לשאלות של שבוע שעבר, נתתם לי ערך רב, נרקיס. Photo by Kelly Sikkema on Unsplash